I n t r o d u k t i o n     |     F ö n s t e r h a n t v e r k     |     K o n t a k t     |     G a l l e r i 

Yhteystiedot pdf muodossa

Föreningens verksamma fönsterhantverkare - Yhdistyksen toimivat ikkunaentisöijät


Fönstermakarna - Ikkunamaakarit
Fönsterhantverkare Stina Granqvist
Mattnäsvägen 13-1
21670 Pärnäs
tel. 040-5645523, 02-4657327


Porvoon ikkunaentisöinti / Borgå fönsterhantverk
Hannele Seppinen

Vanhojen ikkunoiden (ja ovien) kunnostusta perinteisillä menetelmillä. Verstaalla myytävänä pellavaöljytuotteita, ikkunoiden kunnostuksessa tarvittavia työvälineitä ja käytettyjä, kunnostettuja heloja.

Renovering av gamla fönster (och dörrar) med traditionella metoder. Försäljning av linoljeprodukter, verktyg för fönsterrenoverare samt begagnade beslag.

Postiosoite Postadress
Merimiehenkatu 18 B 18 Sjömansgatan 18 B 18
00150 Helsinki 00150 Helsingfors

Verstas Verkstad
Merimiehenkatu 39, Helsinki Sjömansgatan 39, Helsingfors
Veckjärvi, Porvoo Veckjärvi, Borgå

puh. / tel. 050-57 02 692
e-post hannele.seppinen@welho.com


Fönsterhantverkare Camilla Kullberg
Storkärrsvägen 30
07110 Hindhår/Borgå
Gsm 0400 621 432
Email: camilla.kullberg@pp.inet.fi


Verkstaden Stormhake
Monica Carlsson-Sandroos
Volsvägen 767
02550 Evitskog, Kyrkslätt
Gsm 040 7207246
Email: monica.carlsson@stormhake.inet.fi

Restaurerar fönster och dörrar på traditionellt vis med linoljefärger.
Ikkunoiden sekä ovien entisöintiä perinteisin menetelmin
pellavaöljymaalilla.


Ikkunaverstas Vernissa
Jonna Haikonen
Kirkkarinkatu 6 F 34, 05900 Hyvinkää

Verstas
Palvikuja 2 F, 05460 Hyvinkää

Gsm 040 834 6576
Email: jonna.haikonen@nic.fi   ikkunaverstasvernissa@co.inet.fi

Puuikkunoiden ja -ovien korjausta perinteisin materiaalein ja menetelmin.



Marina Lindqvist

Fönster Marina
Fönsterhantverkare
Marina Lindqvist
Borgbyvägen 5
10440 Bollsta, Pojo
Gsm 040 7710801




Stengårdens Fönsterhantverk - Ikkunaentisöinti

Stengårdens Fönsterhantverk - Ikkunaentisöinti
Ewa-Maria Wiik
Andersbyvägen 36
07870 Skinnarby (Liljendal)
Gsm 050 525 9909




Secret Garden ÖB

Secret Garden ÖB
Sara & Markus Randström
Runsalavägen 126
10570 Bromarf
Gsm 0400 511779 / 040 5798578 sara.sg@surfnet.fi

Restaurering och nytillverkning av fönster och dörrar.
Ikkunoiden ja ovien restaurointi ja uudistuotanto.



Kårböle fönsterhantverk

Kårböle fönsterhantverk

Kårböle fönsterhantverk är specialiserat på att renovera gamla fönster enligt traditionella hållbara metoder. Allt från mindre snickeriarbeten till glasning, kittning och målningarbeten utförs. Verksamhetsområdet omfattar huvudstadsregionen med omnejd.

Fönsterhantverkare Astrid Nurmivaara
mbl 050-438 5354
e-mail a.nurmivaara@gmail.com
adress Gamla Nurmijärvivägen 44, 01670 Vanda
verkstad Letalavägen 7 , 00420 Helsingfors



Fönsterverkstad Pelargonia

Renovering av gamla fönster och dörrar med traditionella, hållbara och miljövänliga metoder och material.
Verksamhetsområdet Österbotten.

Mari Österblad, fönsterhantverkare
Björkövägen 673
65870 Björköby
tel. 040 416 5133
mari.osterblad(at)iki.fi



Fönsterverkstad Linum
Anna Fagerholm
Gretestigen 5,02570 Sjundeå
puh. 040 7262709
anna.fagerholm@kolumbus.fi



Räppänä
Ikkunoiden ja ovien entisöinti ja kunnostus perinteisin materiaalein ja menetelmin.
Maru Huuskonen, ikkunaentisöijä
Limingantie 62 B, 00560 HELSINKI
tel. 0400-531 481
e-mail. maru.huuskonen@gmail.com



Ikkunaentisöinti Sininen Ikkuna Oy
Puujaanlenkki 84
12100 OITTI
Tiina Raitaoja (ent. Torniainen)
puh. 040-3520950
tiina.torniainen@gmail.com
www.sininenikkuna.com

Toiminta-alueena Helsinki ja pääkaupunkiseutu sekä Etelä-Suomi.
Toimipaikka ja verstas Hausjärvellä (Riihimäen kupeessa) ja verstastiloja myös
Järvenpäässä ja Karkkilassa.



Petterssons fönsterhantverk

Renovering och restaurering av gamla fönster med traditionella metoder och material.

John Pettersson
Adolf Lindfors väg 3 B 65
00400 Helsingfors

Verkstad:
Kiseleffsallén
Oitbacka gård, Kyrkslätt

tel. 050 341 2771
john.p@luukku.com
www.ikkunapettersson.fi



Ikkunaentisöinti Werstas

Katja Ovaska
Wadenströminkuja 4
06100 Porvoo

puh. 044 2707907
katja.ovaska@gmail.com



Uudenmaan Ikkunaentisöinti

Anneli Kääparin
Ruukuntekijäntie 7a3
01600 Vantaa

puh. 050 5537165
annelikaaparin@hotmail.com



Ikkunaentisöijä
Mirka Halonen


Porvoo

puh. 050 3369302
mirka.halonen@gmail.com
http://mirkahalonen.blogspot.com



T:mi IKKUNAENTISÖINTI VALANKI

Eija Valanki
Poutakaari 10
03400 VIHTI

VERSTAS
Nummelantie 122
03400 VIHTI

puh. 044 3070460
eija.valanki@gmail.com



Ikkunaentisöinti Rikkonen

Ikkunaentisöijä Kirsi Rikkonen
Verkatehtaankatu 4 as. 512
20100 TURKU

puh. 040 5036698
kirsi.rikkonen@luukku.com

Toimialueena: Etelä-Suomi, Länsi-Turunmaa, Turku

Verstas:
Prostvik, 21650 Lillandet (Nauvo)



Ikkunaentisöinti Pilpalan Poka

Puuikkunoiden ja karmien entisöinti, korjaus ja kuntoarvioinnit.
Lasien vaihdot ja kittaukset y.m.

Pääasiallinen toiminta-alue: Loppi, Karkkila, Vihti, Tammela, Forssa,
Hämeenlinna ja Riihimäki

Lassi Tudeer
Sinervänpolku 15
12750 Pilpala

puh. 040 5694819
lassi.tudeer@gmail.com
www.pilpalanpoka.fi



@My Home Oy

Ikkunaentisöijä Tiina Lepo

Ikkunoiden ja ovien entisöintiä perinnerakentamista kunnioittaen.

Verstas:
Kistbölentie 58
10160 Inkoo

puh. 050 3063998
tiina.lepo@atmyhome.fi
www.atmyhome.fi



FÖNSTERKAMMAREN
Ikkunakamari

Janina Nerdrum
Fönsterhantverkare

Byträskvägen 107
01180 Kalkstrand/SIBBO

Tel. 050 3720327
janina.nerdrum@elisanet.fi



Henrik Alfthan

Kontor:
Björkgårdsvägen 8 E 16
02750 ESBO

Verkstad:
Dalsbruk - Ekholmen

Tel. 040 5066041
henrik_alfthan@hotmail.com



MSv Fönster - Spröjs - Ikkuna

Michael Svedlin
Akademigränden 8
02700 GRANKULLA

Verkstad:
Kiseleffs Alle´n
Oitbacka
Kyrkslätt

Tel. 0400 508152
michael.svedlin@pp.inet.fi



Norrgårds Fönsterhantverk

Pernilla Sjöblom
Räfsnäsvägen 26
10620 Ekenäs

tfn/puh 040 7029648
norrgardsfonsterhantverk@gmail.com



IKKUNAENTISÖINTIÄ UUDENMAAN ALUEELLA









 

Torpasta linnaan - restauroimme ikkunoita ja ovia, valmistamme myös uusia ikkunoita vanhojen mallien mukaan.

Yhteistyössä:

Verkstaden Stormhake
Monica Carlsson-Sandroos

Gsm 0407207246
Email: monica.carlsson@stormhake.inet.fi
Volsintie 767, 02550 Evitskog, Kirkkonummi

Luoman Ikkunaverstas
Kaisa Nummila
Fasantie 125
02440 Luoma, Kirkkonummi

Gsm 0505648159
Email: kaisa.nummila@luukku.com

Firma Fönsteri
Tea Jansson
Kolkanpääntie 23
02520 Lapinkylä, Kirkkonummi

Gsm 04002 01522
Email: h.e.jansson@hotmail.com
Verstas: Volsintie 767, 02550 Evitskog, Kirkkonummi

Tuulensilmä
Kari ja Marjatta Marttila
Tähteläntie 258
10120 Tähtelä, Inkoo

Gsm 0440 290462
Email: kari_j.marttila@kolumbus.fi